top of page
  • Фото автораUCEE

Вплив шкільної парти на здоров’я та успішність дітей

Ледь не кожен учень відчуває дискомфорт від довготривалого перебування за партою. Мало хто знає однокласника, який сидів за партою правильно. І хто б міг подумати, що звичайна парта може спровокувати епідемію сколіозу, гіпотонії, чи ожиріння. А проблема бере коріння ще зі школи, де шкільні меблі зовсім не підлаштовані до правильного розвитку дітей.


В чому полягає проблема?


За даними МОН України, 36 % учнів загальноосвітніх шкіл мають низький рівень фізичного здоров’я, а 34 % - нижчий за середній. Якщо на початку школи здорових дітей близько 30 %, то на випускному залишається близько 3 % абсолютно здорових юнаків.


До 9 класу викривлення хребта фіксується у кожної третьої дитини. Школярі потерпають від хвороб опорно-рухової та серцево-судинної системи, страждають від надмірної ваги. Підвищується ризик до розвитку ішемічної хвороби серця, діабету, деяких типів раку та ряду інших захворювань і передчасної смерті. Уявіть, яким буде майбутнє покоління, якщо ми нічого не змінимо.


«Людина не створена для того, щоб сидіти, як з медичного, так і з психічного погляду. Сидіння схоже на жахливу дієту. Проблема посилилась ще більше з розвитком технологій. Національні інститути охорони здоров’я і навіть уряди визнають, що ваш стілець вкорочує вам віку і всім, хто сидить без руху. Сьогодні кожен міський житель піддає своє здоров’я щоденному стресу через сидіння. Розірвіть пута, встаньте з крісла!», - стверджує доктор медичних і філософських наук університету Аризони, лікар-практик у клініці Мейо, фахівець з досліджень шкоди через сидіння й проблем зайвої ваги Джеймс Левін.


Який корінь цієї проблеми?


Індустріальний прогрес відкрив доступ людству не тільки до так званих благ, а й прив’язав людину до столу і стільця: школа, офісна робота, автомобіль, що спричинило малорухомий спосіб життя.


Проблема набула таких масштабів, що близько 3,2 мільйони смертей на рік у світі спричинені недостатньою фізичною активністю, а 31 % населення всього людства від 15 років, веде недостатньо активний спосіб життя. Враховуючи старіння населення, кількість смертей від неінфекційних хвороб тільки зростатиме.


Історія говорить, що перший запит на початкову освіту формували «фабриканти». Вони вбачали в навчанні інструмент для створення «ідеальних працівників» - пунктуальність, дотримання дисципліни, витривалість до довгих годин тяжкої праці й хоча б мінімальна здатність читати або писати. Здоров’ям людей в ті часи не особливо переймалися, адже важливішим був промисловий стрибок. З того часу парти майже ніяк не змінилися, але загальний стан здоров’я нації значно погіршився.


Дамо дітям рухатись!


Міркуючи над цією проблемою, в 2018 році за ініціативою активістів був створений проект «Дамо дітям Рухатись!». На етапі концептуалізації ідеї засновники проекту залучали науковців, активістів, освітяни та державних службовці у Львові та Києві.


Пізніше була створена громадська організація «Дамо дітям Рухатись!».


Мета проекту – вивчити плюси та мінуси української та закордонної освіти і рекомендувати найефективніші шляхи щодо покращення освіти в Україні, а також їх впровадження.


Основними критеріями, які мають голосно прозвучати у реформуванні вітчизняної освіти – здоров’я учнів та їхня здатність адаптуватися до повсякденних змін у дорослому житті. Експеримент включає в себе рекомендації фахівців-практиків у сфері освіти та медицини.


Команда проекту вважає, що рух є важливою ініціативою, в тому числі для втілення Кабінету Міністрів України «Про затвердження Національного плану заходів щодо неінфекційних захворювань для досягнення глобальних цілей сталого розвитку» та реформи шкільної освіти.


Головне в боротьбі зі сколіозом та іншими неінфекційними захворюваннями дітей – створити умови, які перешкоджатимуть розвитку хвороб. Це краще, ніж потім лікуватись. Тому команда активно включається у співпрацю з громадськими, приватними, благодійними та державними ініціативами. Основна ціль – впровадження динамічної освіти та конторок в освітній процес в школах та драматичне зменшення рівня сколіозу протягом найближчих 10 років.


У лікаря Базарного є ідея!


Детальний розбір проблеми можна побачити в дослідженні, яке «Дамо Дітям Рухатись!» розробили разом з науковцями та лікарями – експертами та лідерами думок, створивши невелику книгу про це. За основу вирішення проблеми взята ідея В. Базарного, яка полягає у «динамічній зміні поз» за участі парт-конторок (індивідуальна парта, що трансформується для роботи стоячи та сидячи).


Учень не має стояти весь урок. Кожен має свою конторку та стілець й сам визначає час, коли він хоче постояти, а коли сісти. Але там, де місце і кількість дітей не дає змоги поставити потрібну кількість конторок й стільців, діти, як правило, змінюють пози кожні 20 хвилин.


Навчаючись за системою В. Базарного, дитина перебуває в постійному режимі сенсорної свободи і психомоторної відкритості, кілька разів за урок змінює позу, рухається у всіх напрямках, виконує вправи для тренування очей. Лікар Базарний рекомендує і вдома виконувати частину домашніх завдань стоячи, обладнавши робоче місце належним чином. А саме: конторка має бути на рівні згину ліктів, під ногами у дитини має лежати спеціальний килимок, на якому вона стоїть без взуття.


За останні 10 років експериментальна складова із запровадженням у навчальному процесі парт-конторок суттєво зросла у цілому світі. В. Тюшкевич дає коментар з приводу парт-конторок: «Покращується концентрація уваги учнів. Діти на уроці стають більш відкритими, зростає їхня рухова активність (що відповідає фізіологічним потребам і ритмам дитячого організму)». Джеймс Левін, автор книги «Вставай! Чому стілець вбиває вас, і що ви можете з цим вдіяти» , а також проекту «Школа майбутнього», що стартував у 2007 році для учнів середньої школи на базі Рочестерського Спортивного Клубу - середовища, де учні могли б рухатися.


Проект, орієнтований на рухову систему навчання, отримав позитивні оцінки від учнів та вчителів, але найцікавіші надійшли від батьків, які повідомляли, «що їхні діти приходячи додому зі школи, стали більш розслабленими і щасливими, вони з радістю робили домашні завдання. У кількох доповідях йшлося про те, що діти не могли дочекатися, щоб дістатися до школи вранці і залишитися там довше, якщо це можливо. Більшість батьків поділились, що їхні діти стали щасливішими, ніж раніше, і навіть те, що в них покращились стосунки».


Стан проекту сьогодні


За цей час було проведено законодавчий аудит, освітню програму з Інститутом підвищення кваліфікації вчителів у місті Львів, серію візитів в середовища альтернативної освіти та зустрічей з батьками. Дослідження стану системи освіти в Україні та передових проектах вилилось у створення науково-популярної книги «Таліта Кум. Дитино, встань і йди, або як зрушити з мертвої точки реформи шкільної освіти».


Багато уваги команда приділяє спілкуванню та співпраці зі школами. Розшукують героїв та вчителів, які вже впроваджують новаторські підходи у школах по всій Україні. Успішним результатом пошуку стала школа № 37 на Сумщині.


Плани проекту на майбутнє


Найважливішим моментом є створення проекту української Конторки.


Команда не збирається стати виробниками та поки не співпрацює з промисловцями в цьому напрямку.


Лунають пропозиції, щоб конторка могла бути створена на 3D-принтері та її креслення були доступні публічно, щоб кожні батьки могли самостійно змайструвати зручний стіл для навчання дітей навіть в найвіддаленіших школах. Це все залежить від батьків, наша ж місія - донести важливість такого резонансу. Недолік непопулярності явища Конторки в Україні може зникнути завдяки творчості промислових дизайнерів, з якими співпрацюють «Дамо Дітям Рухатись!» у створенні нових стоячих парт.


З величезним ентузіазмом створюється комфортна українська конторка, яка буде сприяти розвитку дитини. Після чого почнеться активна співпраця зі школами по впровадженню таких парт за допомоги благодійників та небайдужих підприємців.


А вам хочеться дізнатись, якою буде Національна Українська Конторка? Як завершиться проект та що з цього вийде.


Команда має чіткі цілі перед собою, такі як:

  • впровадження поняття «конторка» в українську освітню культуру;

  • впровадження конторок в освітній процес та динамічного компоненту в цілому в молодшій та середній школі;

  • законодавча та нормативна фіксація процедур підвищеної динаміки в освіті, поняття конторка;

  • промоція конторок для використання батьками, і ми закликаємо їх використовувати їх дома також і сподіваємось, що мінімум 4% українських школярів будуть вчитись разом з цими партами.

Найближчим часом ініціатива планує розпочати активну роботу зі школами України, запустити освітньо-розважальний канал про здоров’я школярів та підлітків, а також вести активну роботу в соціальних мережах.


Джерело: https://osvita.ua


6 переглядів0 коментарів
bottom of page